Themes - Twenty Fifteen - en to ku_IQ translation catalogue (74 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
ku_IQ: ئەم رووکارەمان کە بە دووهەزار و پانزە ناونراوە، ڕووکارێکی بنەڕەتە و لەگەڵ هەموو جۆرە لێکدانەوە و قەبارەکان بۆ ڕووپەڕ سازکراوە و لە هەموو جۆرە ئامێرەکان لە تەلەفۆنی هۆشمەندەوە بۆ لاپتۆپ و کۆمیوتەری ڕوومێز چارەی بینین و دووریەکانی کراوە. هەروەها کۆدەکانی پاکنووسی تەواوی بۆ کراوە.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Fifteen
ku_IQ: بیست و پینج

en: Light Blue
ku_IQ: شینی کاڵ

en: Bright Blue
ku_IQ: شینی کراوە

en: Blue Gray
ku_IQ: شینی بۆر

en: Dark Purple
ku_IQ: مۆری تۆخ

en: Light Pink
ku_IQ: پەمەیی کاڵ

en: Medium Pink
ku_IQ: پەمەیی

en: Dark Brown
ku_IQ: قاوەیی تۆخ

en: White
ku_IQ: سپی

en: Light Gray
ku_IQ: شینی کاڵ

en: Dark Gray
ku_IQ: بۆری تۆخ

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ku_IQ: یەک بۆچوون لە &ldquo;%s&rdquo; هەیە

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ku_IQ: لێدوانیک بەجێ بهێلە<span class="screen-reader-text"> لەسەر %s</span>

en: Previous post:
ku_IQ: بابەتی پێشوو:

en: Previous
ku_IQ: پێشوو

en: Next post:
ku_IQ: بابەتی داهاتوو:

en: Next
ku_IQ: دواتر

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
ku_IQ: ئەنجامەکانی گەڕان بۆ: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ku_IQ: قەبارەی تەواو

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ku_IQ: تاگ

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ku_IQ: هاوپۆلەکان

[ctx: Used between list items, there is a space after the comma.]
en: ,
ku_IQ: ،

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ku_IQ: نووسەر

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ku_IQ: پۆستکراوە لە

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ku_IQ: شێوە

en: Featured
ku_IQ: بەرچاوکراو

en: Newer Comments
ku_IQ: لێدوانە نوێیەکان

en: Older Comments
ku_IQ: لێدوانە کۆنەکان

en: Comment navigation
ku_IQ: ڕێنیشاندەری سەرنج

en: Blue
ku_IQ: شین

en: Purple
ku_IQ: مۆر

en: Pink
ku_IQ: پەمەیی

en: Yellow
ku_IQ: زەرد

en: Dark
ku_IQ: تاریک

en: Default
ku_IQ: بنه‌ڕه‌ت

en: Header and Sidebar Background Color
ku_IQ: ڕەنگی پاشبنەمای نیوچەوان و لاتەنیشت

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
ku_IQ: لەسەر نێوچەوان لەسەر شاشەی بچووک و لاتەنیشت لەسەر شاشەی پان جێبەجێ کرا.

en: Header and Sidebar Text Color
ku_IQ: ڕەنگی دەقی نێوچەوان و لاتەنیشت

en: Base Color Scheme
ku_IQ: خشتەی ڕەنگی بنەما

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ku_IQ: بۆ بەکارهێنانی بیست و پینج دەبیت دوایین وەشانی ٤.١ی وۆردپرێس بەکار بهێنیت. تۆ وەشانی  %s بەکاردەهێنیت. تکایە نویی بکەوە و دووبارە هەوڵ بدەرەوە.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ku_IQ: <span class="meta-nav">بڵاوکراوەتەوە لە</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
ku_IQ: وێنەی داهاتوو

en: Previous Image
ku_IQ: وینەی پێشوو

en: Menu and widgets
ku_IQ: لیستە و ویجتەکان

en: Skip to content
ku_IQ: بازدان بۆ ناوه‌ڕۆك

en: collapse child menu
ku_IQ: لیستەی منداڵ کۆ بکەوە

en: expand child menu
ku_IQ: لیستەی منداڵ فراوان بکە

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
en: no-subset
ku_IQ: بەبێ-بەش

[ctx: Inconsolata font: on or off]
en: on
ku_IQ: لە

[ctx: Noto Serif font: on or off]
en: on
ku_IQ: لە

[ctx: Noto Sans font: on or off]
en: on
ku_IQ: لە

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ku_IQ: ویجیتەکانت لێرە زیاد بکە تا لە لاتەنیشت دەربکەوێت.

en: Widget Area
ku_IQ: ناوچەی لاتەنیشت

en: Social Links Menu
ku_IQ: لیستەی بەستەری یۆڕە کۆمەڵایەتییەکان

en: Primary Menu
ku_IQ: پێرستی سەرەتایی

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
ku_IQ: بە شانازییەوە وەشێنراوە لە لایەن %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ku_IQ: ئەمە لەوە دەچیت کە تۆ بەدوای دەگەڕێی. لەوانەیە گەڕان یارمەتیت بدات

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ku_IQ: ببورە، بەڵام هیچ شتێک وەک ئەوەی بۆی دەگەڕیی نەدۆزرایەوە، تکایە دووبارە هەوڵبدە بە وشەکلیلی جیاواز.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ku_IQ: هەرئێستا ئامادەی بۆ نووسینی یەکەم پەیام؟ <a href="%s">لێرەوە بڕۆ</a>.

en: Nothing Found
ku_IQ: هیچ نەدۆزرایەوە

en: Edit
ku_IQ: ده‌ستكاری

en: Pages:
ku_IQ: په‌ڕه‌كان:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s
ku_IQ: بەردەوام بە لە خویندنەوەی %s

en: Comments are closed.
ku_IQ: لێدووان داخراوە .

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ku_IQ[0]: %1$s بۆچوون لە &ldquo;%2$s&rdquo;
ku_IQ[1]: %1$s بۆچوون لە &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
ku_IQ: بینینی هەمووی پەیامەکان لە لایەن %s

en: Published by
ku_IQ: بڵاوکراوەتەوە لە لایەن

en: Page
ku_IQ: لاپەڕە

en: Next page
ku_IQ: په‌ڕه‌ی داهاتوو

en: Previous page
ku_IQ: په‌ڕه‌ی پێشوو

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ku_IQ: ئەمە وەک ئەوەی لەم شوێنە هیچ شتێک نەدۆزراوەتەوە. دەشێ دووبارە بگەڕێی؟

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ku_IQ: ئۆه! ئەم لاپەڕەیە نەدۆزرایەوە.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ku_IQ: تیمی وۆردپێس
